Na które elementy przestrzeni biurowej pracownicy zwracają uwagę?

Jeżeli zdecydowałeś się na wynajem powierzchni biurowej, najwyższy czas zaaranżować ją w odpowiedni i przystępny sposób. W tym wypadku najlepiej skorzystać z rad ekspertów lub posłuchać swoich pracowników. W końcu oprócz Ciebie, to oni będą spędzali w biurze najwięcej czasu. Przygotowanie im odpowiednich warunków nie tylko poprawi ich efektywność, ale znacząco wpłynie na odbiór i traktowanie miejsca pracy. W tym artykule dowiesz się o kilku podstawowych elementach w biurze, na które pracownicy zwracają uwagę.


Zadowolony pracownik to efektywny pracownik

Jak donosi portal Puls Pracy, w jednym z przeprowadzonych niedawno badań statystycznych wśród pracowników biurowych, okazało się, że 60 proc. z nich jest zadowolonych ze swoich warunków pracy, natomiast 30 proc. miało do nich neutralny stosunek. Niestety grupą, która najbardziej negatywnie wypowiadała się w tym temacie stanowili pracownicy open space.

Biuro tego typu, w których pracownicy przebywają w bezpośrednim kontakcie wymagają więc odpowiedniego przygotowania. Należy zaprojektować je tak, aby nie panował w nich bałagan i aby każdy miał własną przestrzeń do pracy, z miejscem na dokumenty, laptopa czy zdjęcie członka rodziny. Jak wynika z badań, dla pracowników istotne jest kilka obszarów. Należą do nich jakość powietrza związana z odpowiednią termiką i wentylacją, ogrzewanie i klimatyzacja, dostęp do światła, natury i sprzyjająca akustyka. Nawiązując do materiału, który ukazał się Pulsie Pracy, wyniki sondy, wskazały również, że ponad połowie polskich pracowników brakuje w przestrzeni biurowej zieleni i kwiatów. Kwestia lokalizacji w przypadku wynajęcia lokalu za pośrednictwem renomowanej firmy wydaje się rozwiązana. Większość właścicieli buduje biurowce w centrach miast.

Odpowiedni układ pomieszczeń

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych kwestii kolejnym istotnym z punktu widzenia pracownika elementem biura jest odpowiedni układ pomieszczeń i jego wyposażenie. Nikt nie chce pracować w ścisku na kilku metrach kwadratowych oraz pokonywać setki kilometrów, aby udać się do pokoju, w którym znajduje się drukarka. Są to kwestie oczywiste, ale szefowie firm, aranżując przestrzeń dla pracowników po prostu o nich zapominają.

Pamiętaj, że zrównoważone zaprojektowanie przestrzeni biurowej, sprzyja zdrowiu i samopoczuciu Twoich pracowników co owocuje większą wydajnością. Dostęp do wszystkich wyżej wymienionych elementów sprawi, że każdy z nich będzie mógł znaleźć swoją przestrzeń do wydajnej pracy, zrelaksować się przy kawie z ekspresu, czy odpocząć na wygodnej sofie.

Opublikowano